Własny salon kosmetyczny – jak rozliczać płatności?

Własny salon kosmetyczny – jak rozliczać płatności?

Planujesz otwarcie własnego salonu kosmetycznego i zastanawiasz się, jakie masz możliwości rozliczania płatności za oferowane usługi? Opcji jest tak naprawdę kilka, w naszym dzisiejszym artykule opowiemy nieco więcej o tych, które bezwzględnie powinnaś wdrożyć, aby ułatwić płatność swoim klientom!

Klasyczna płatność gotówką

Najpopularniejszą formą płatności wciąż pozostaje gotówka, choć wiele osób już dawno skazało ją na wymarcie. Mimo to w branży kosmetologicznej to właśnie materialny pieniądz jest używany najczęściej. Z tego powodu bezwzględnie musisz akceptować tę formę płatności, ponieważ w przeciwnym razie możesz narazić się na straty finansowe oraz duże grono niezadowolonych klientek. Niektóre salony odchodzą bowiem od gotówki na rzecz nowoczesnych płatności kartą lub telefonem, co oczywiście ułatwia późniejsze rozliczenia, jednak zdecydowanie utrudnia uiszczanie płatności klientkom, które operują wyłącznie gotówką.

Płatność kartą, blikiem i telefonem

Kolejną formą płatności, która powinna znaleźć się w każdym salonie kosmetycznym czy kosmetologicznym, to oczywiście możliwość uiszczenia płatności za zabieg lub usługę przy użyciu karty płatniczej, BLIK-a lub telefonu. W tym celu musisz zainstalować specjalny terminal płatniczy wyposażony w innowacyjny czytnik kart zbliżeniowych. Lepiej zrezygnuj z terminali starej daty, które nie obsługują płatności zbliżeniowych lub za pomocą telefonu. Klientki mogą wówczas uznać twój salon za mało nowoczesny i słabo dostosowany do obecnie panujących standardów w branży kosmetycznej. Płatności zbliżeniowe są bowiem obecnie najwygodniejsze i zdecydowanie powinny być dostępne również w twoim salonie.

Płatność pobierana z góry

Wiele klientek salonów kosmetycznych ceni sobie również możliwość opłacenia wybranego zabiegu lub usługi z góry, czyli jeszcze przed odbyciem zaplanowanej wizyty. Dlaczego to wygodne rozwiązanie? Ponieważ wówczas panie mogą lepiej zaplanować swój miesięczny budżet. Ty z kolei zyskujesz pewność, że klientka na pewno pojawi się na umówionej wizycie. Tego typu płatności z góry możliwe są dzięki różnego rodzaju aplikacjom do umawiania zabiegów. Pieniądze najpierw trafiają na konto operatora, a później są przesyłane bezpośrednio na twoje konto prywatne lub rachunek należący do twojego salonu kosmetycznego.

Jeśli chcesz, aby twój salon był wśród klientów postrzegany jako profesjonalny, powinnaś wdrożyć wszystkie wymienione metody płatności. W przeciwnym razie możesz narazić się na liczne nieprzyjemności ze strony niezadowolonych klientów!