System kontroli dostępu – kontrola dostępu drzwi. Co to takiego i jak dokładnie działa? Gdzie system kontroli dostępu sprawdzi się najlepiej? Sprawdźmy!
System kontroli dostępu to rozwiązanie technologiczne wdrażane w coraz większej ilości budynków. Dlatego dziś postanowiliśmy opowiedzieć nieco więcej na temat tego, w jaki sposób działa ta technologia. Czym konkretnie jest system KD i gdzie sprawdzi się najlepiej? W jaki sposób udzielany jest dostęp do poszczególnych stref takiego systemu? Sprawdźmy!
System KD – czym dokładnie jest system kontroli dostępu?
System kontroli dostępu (lub inaczej system KD) to zaawansowane technologicznie zabezpieczenia odpowiadające za kontrolę przepływu osób w obiekcie czy na danym terenie. Jest to układ urządzeń mechanicznych (na przykład zamki automatyczne) i elektronicznych (na przykład czytniki kart lub kodów), którymi kontrolę sprawuje oprogramowanie zainstalowane na serwerach chmurowych i obsługiwane przez administratora. Administrator ma dostęp do tego oprogramowania z każdego miejsca na ziemi z dostępem internetu – taki soft nie jest instalowany bezpośrednio na dysku twardym a na strzeżonych serwerach zewnętrznych. System podzielony jest na poszczególne strefy (sektory). Strefa może być na przykład dane pomieszczenie, płyta stadionu czy część budynku. Osoba, która chciałaby się dostać na teren takiej strefy, musi zeskanować kartę dostępu lub kod. Jeżeli taka karta lub kod nie jest uprawniona do wejścia na teren danej strefy, to zamki drzwi nie otworzą się.
Kontrola dostępu drzwi w obiektach prywatnych
Początkowo system KD był wykorzystywany głównie na potrzeby obiektów rządowych czy wojskowych. Szybko jednak sektor prywatny dostrzegł zalety tego rozwiązania i dziś kontrola dostępu do drzwi jest powszechnie stosowana w obiektach komercyjnych. Systemy KD znajdziemy w hotelach, obiektach turystycznych czy budynkach biurowych.
Zalety stosowania systemu KD
Używanie systemu kontroli dostępu jest proste i wygodne – doskonale sprawdza się w wypadku hoteli bezobsługowych. Wystarczy, że osoba zainteresowana wynajmem pokoju opłaci dostęp a my prześlemy jej kod QR. Taki kod możemy wyświetlić przed skanerem na ekranie smartfona, by uzyskać dostęp do danego pomieszczenia. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest kontrola przepływu osób w zakładach produkcyjnych czy biurach. Jeżeli wstęp na teren danego zakładu czy biura jest udzielany poprzez zeskanowanie karty, to pracodawca w każdej chwili może sprawdzić, gdzie znajduje się dany pracownik oraz czy w ogóle przyszedł do pracy. Na koniec wspomnimy jeszcze o tym, że system kontroli dostępu wcale nie musi opierać się na drzwiach z zamkami automatycznymi – zamiast nich można wykorzystać bramki obrotowe. Rozwiązanie to sprawdza się na przykład na stadionach. W ten sposób możemy poznać dokładną ilość uczestników wydarzenia.