Nauczyć się, czy zlecić wykonanie usługi – poznaj za i przeciw

Nauczyć się, czy zlecić wykonanie usługi – poznaj za i przeciw

Prowadząc firmę, zapewne często musisz mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Niektóre z nich jesteś w stanie wykonać samemu, jednak inne wymagają specjalistycznej wiedzy. Jak wybrać, które zagadnienia warto zgłębić samemu, a które opłaca się zlecić zewnętrznej firmie. Sprawdź poniżej, co warto wziąć pod uwagę.

Czas, który poświęcisz na naukę

Jeśli zastanawiasz się, czy sam powinieneś podjąć się nauki danego zagadnienia, to musisz wziąć pod uwagę kwestie czasu. Najlepiej rozpatrywać to w dwóch aspektach. Po pierwsze ile zajmie Ci samo zdobycie specjalistycznej wiedzy. Może okazać się, że wystarczy przeczytać książkę, obejrzeć filmik instruktażowy i będziesz w stanie sam wykonać to zadanie. Jednak nie ze wszystkim pójdzie Ci tak łatwo. Kiedy Twoim zadaniem miałaby być lokalizacja gier to czas, który poświęcisz na naukę języka docelowego, sloganu i kultury to strasznie długi proces. Dlatego w tym przypadku lepiej zgłosić się do profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy i przygotują dla Ciebie bardzo szybko potrzebny projekt. Drugi ważny aspekt związany z czasem to termin realizacji. Jeśli jest krótki to również lepiej oddać to w ręce kogoś doświadczonego. Natomiast jeśli masz czas, to może warto spróbować wykonać to samemu.

Trudność danego zagadnienia, które chcesz poznać

Każdy z nas ma inne kompetencje i dysponuje inną wiedzą. Możliwe, że masz już jakieś początkowe doświadczenia związane z danym zagadnieniem i poszerzenie tej wiedzy nie będzie problemem. Na przykład, jeśli interesujesz się nowymi technologiami, tworzeniem stron internetowych to kurs Java tylko rozwinie te umiejętności i powoli ułożyć Ci dotychczas zdobytą wiedzę. Natomiast jeśli technologia Cię przeraża i komputer omijasz szerokim łukiem, to zdobycie takiej wiedzy będzie dla Ciebie ogromnym wyzwaniem. Na pewno nie będzie to coś, co zrobisz z przyjemnością, a tylko zrazisz się do tego tematu. Dlatego, jeśli masz poczucie, że dane zagadnienie uda Ci się przyswoić, zrób to, a na pewno poczujesz satysfakcję.

Cena szkolenia a usługi

Kolejną bardzo ważną kwestią jest budżet. Sprawdź ceny wykonawców usługi, której potrzebujesz i porównaj ją z kosztem szkolenia. Zwróć uwagę na jakość oferty zarówno w przypadku wykonawcy, jak i firmy szkoleniowej. Pamiętaj, że przy zbliżonych kwotach warto zastanowić się nad tym, którą opcję wybrać. W szkolenie musisz włożyć dodatkowo swój czas i zaangażowanie, ale zostajesz z czymś bezcennym – wiedzą i doświadczeniem, które mogą przydać się w przyszłości. Natomiast jeśli musisz wykonać coś jednorazowo, to lepiej zlecić to profesjonaliście.