Jak podróżować po Europie?

Jak podróżować po Europie?

W dzisiejszych czasach nie mamy najmniejszych problemów z przemieszczaniem się po Starym Kontynencie. Wszystko to dzięki stale rozrastającej się Unii Europejskiej, która w zdecydowanej większości przypadków równa się obecności danego kraju w strefie Schengen. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się zarówno w celach zawodowych, jak również turystycznych.

Bez portfela z gotówką

Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, wyprawa do każdego kraju wiązała się z koniecznością przygotowania pokaźnej ilości gotówki. Bez wątpienia było to bardzo problematyczne dla wielu osób podróżujących do Niemiec, Włoch czy też Hiszpanii. Oczywiście z polskiej perspektywy nadal nie mamy wspólnej waluty, aczkolwiek mimo wszystko podróżowanie jest zdecydowanie prostsze. Wyjazd na narty do Włoch nie wymaga posiadania waluty z każdego kraju, tylko możemy wyposażyć się w euro i jesteśmy w stanie poradzić sobie wszędzie. Nie da się również ukryć, że bardzo w tym pomaga cyfrowy pieniądz. Zarówno specjalnie dostosowane aplikacje, jak również sama bankowość mobilna ułatwiają nam wymianę walut i szybki dostęp do danego środka płatniczego.

Samochodem w kilkanaście godzin

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak wyglądały podróże jeszcze jakiś czas temu. Wiele dróg jednopasmowych wymagało od nas naprawdę ogromnej dawki cierpliwości oraz odpowiedniego planowania, nie mówiąc już o kontrolach paszportowych na każdej granicy. Dzisiaj Europa skomunikowana jest w taki sposób, że czasami nawet nie sposób dostrzec przekroczenie jakiejkolwiek granicy. Oczywiście, nie wszędzie autostrady oraz drogi ekspresowe są płatne - na tym polu bardzo mocno wyróżniają się Niemcy. Prawda jest jednak taka, że nawet jednorazowe bilety lub winiety - umożliwiające podróżowanie przez dany okres - i tak stanowią bardzo duże ułatwienie w porównaniu do tego, z czym musieli mierzyć się nasi rodzice czy dziadkowie w czasach młodości.

Co warto zobaczyć?

Spektrum pięknych miejsc na mapie Europy jest niemalże nieograniczone. Wszystko rzecz jasna zależy od naszych indywidualnych zainteresowań oraz preferencji. Zazwyczaj podróżujemy latem w poszukiwaniu malowniczych plaż i miejsc do kąpania się w czystym morzu. Do tego znakomicie nadają się wybrzeża greckich wysp, które przyciągają szczególnie Europejczyków z północnej części kontynentu. Zimą natomiast szukamy wrażeń na zaśnieżonych stokach, dzięki czemu możemy szusować na nartach lub snowboardzie we włoskich Dolomitach, czy też austriackich Alpach.