Folia czy szybka – który produkt lepiej ochroni ekran w Twoim smartfonie?

Folia czy szybka – który produkt lepiej ochroni ekran w Twoim smartfonie?

Smartfon ze zbitym wyświetlaczem staje się praktycznie bezużyteczny, dlatego chyba każdy stosuje ochronę na ten delikatny komponent urządzenia. Dziś więc postanowiliśmy przyjrzeć się dwóm podstawowym akcesoriom ochronnym – które z nich lepiej sprawdzi się na Twoim ekranie? Czy będzie to giętka, elastyczna i niwelująca część zarysowań folia hydrożelowa? Czy grube i solidne szkło hartowane na telefon? Sprawdźmy!

Folia na telefon – tanie i popularne rozwiązanie ochronne

Pod względem ceny zdecydowanie folie na telefon wygrywają ze szkłem hartowanym – czy jednak to oznacza, że zapewniają gorszą ochronę od szybek? Niekoniecznie – to zależy od sposobu, w jaki obchodzimy się z naszym telefonem. Folia ochronna do telefonu zabezpieczy dobrze ekran przed zarysowaniem, ale niekoniecznie przed zbiciem. Ponadto, folie hydrożelowe nowej generacji potrafią niwelować cześć zarysowań powstałych wskutek nacisku i tarć. Z drugiej jednak strony, jeżeli telefon spadnie na przykład na kant płyty chodnika czy krawężnik, to istnieje większe ryzyko, że ekran zostanie uszkodzony, niż w przypadku, gdyby komórka byłaby zabezpieczona szkłem hartowanym. Z drugiej natomiast strony, na folii nie powstają pęknięcia, dlatego przez dłuższy czas nasz ekran będzie wyglądał jak nowy – oczywiście pod warunkiem, że w międzyczasie ekran właściwy telefonu nie stłucze się wskutek mocniejszego uderzenia.

Szkło na telefon – solidna ochrona ekranu

Szybki na telefon zapewniają zdecydowanie wyższy poziom ochrony ekranu niż popularne folie. Z drugiej natomiast strony, wszelkie uszkodzenia takie jak pęknięcia czy zarysowania są na nich bardziej widoczne niż na foliach. Jeżeli postanowisz zabezpieczyć ekran szybką, to uważaj także na ukruszone kanty takiego szkiełka. To ważne, ponieważ mogą one podrażnić skórę palców. Warto również dodać, że szybka na telefon potrafi pęknąć już przy samym nakładaniu – folia jest elastyczna, więc w jej przypadku problem pękania po prostu nie istnieje. Który rodzaj ochrony lepiej sprawdzi się na ekranie Twojego telefonu? To zależy – jeżeli potrzebujesz możliwie najsolidniejszej ochrony ekranu, to wybierz szybkę. Jeżeli jednak wystarczy Ci standardowy poziom ochrony, a cenisz sobie również estetykę, to w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się folia. Ok, a które z tych akcesoriów ochronnych można samodzielnie nałożyć na ekran? Tak naprawdę każde – pamiętajmy jednak, aby stosować się do instrukcji producenta i wcześniej dokładnie odtłuścić i oczyścić powierzchnię zabezpieczanego ekranu.