Automatyzacja procesów produkcyjnych – na czym to właściwie polega? Sprawdźmy!

Automatyzacja procesów produkcyjnych – na czym to właściwie polega? Sprawdźmy!

Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej a jednym z jej podstawowych filarów jest robotyzacja lub inaczej automatyzacja procesów produkcyjnych. Dziś opowiemy nieco więcej na temat procesów, które mogą za nas wykonywać roboty. W jaki sposób można zautomatyzować proces produkcyjny i zwiększyć wydajność zakładu niezależnie od danej branży? Zapraszamy do lektury!

Jak zwiększyć wydajność zakładu produkcyjnego? Zacznij od usprawnienia transportu bliskiego!

Czym właściwie jest transport bliski? Termin ten określa transport wewnątrzzakładowy, czyli realizowany pomiędzy poszczególnymi działami fabryki. Jest to więc transport z terminala rozładunkowego do działu produkcyjnego, transport prowadzony pomiędzy kolejnymi etapami na dziale produkcji i wreszcie transport gotowego produktu z działu produkcji do magazynu bądź terminala załadunkowego. Jakość przebiegu transportu bliskiego ma ogromny wpływ na jakość przebiegu procesu produkcyjnego, czyli koniec końców na efektywność i wydajność danego zakładu. Dlatego automatyzacja procesów produkcji powinna rozpocząć się właśnie tutaj. Transport bliski można usprawnić, na przykład poprzez budowę linii podajnikowych – podajniki to urządzenia służące do transportu przedmiotów na niewielkich odległościach. Najprostszym przykładem podajnika, jest podajnik taśmowy stosowany przy kasach w dyskontach i marketach. Z takich podajników możemy tworzyć linie nawet o długości setek metrów – mogą biec przez cały zakład i usprawniać w ten sposób przebieg transportu. Warto w tym miejscu nadmienić, że nie muszą być to wcale linie podajników taśmowych – w zależności od potrzeb zakładu mogą być to również linie podajników kubełkowych, łańcuchowych czy na przykład rolkowych.

Maszyny w zakładzie produkcyjnym mogą odciążyć załogę fabryki

Maszyny mogą zastąpić pracownika ludzkiego przy wykonywaniu prostych i monotonnych zadań. Takie zadania to na przykład napełnianie opakowań, składanie kartonów czy naklejanie nalepek. Optymalizacja procesów produkcyjnych dzięki pracy maszyn pozwala na zwiększenie wydajności zakładu – maszyny nie potrzebują dni wolnych ani przerw, więc zakład może produkować przez siedem dni w tygodniu. Wdrożenie takich rozwiązań technologicznych pozwala również na optymalizację kosztów – mniejsza załoga, to niższe koszty pracownicze. Z drugiej strony oczywiście – więcej maszyn to wyższe rachunki za prąd. Te jednak możemy znacząco uszczuplić poprzez wdrożenie rozwiązań energetycznych bazujących na odnawialnych źródłach energii, ale to już dobry temat na osobny artykuł.